Garanti Takibiyle Servis Sürecini Sorunsuz Yönetin

Medikal cihazlar ve ekipmanlarla ilgili garanti takibinin yapılması, satış sonrası müşteri memnuniyetinin devamlılığı açısından çok önemlidir. Müşteriniz servis hizmeti almak için aradığında ya da periyodik bakım zamanı gelen müşterilerinizi ziyaret ettiğinizde, bilgisayarlarınızdaki dosyalarda garanti süresini sorgulatmak için zaman kaybetmeyin.

Satış sonrası servis yönetimi sürecinde, programa istediğiniz yerden giriş yaparak lot numarasına göre garanti süresinin dolup dolmadığını sorgulayabilir; müşterinize hızlı ve kaliteli bir şekilde hizmet verebilirsiniz.

Garanti lot numarasına bağlı olarak sevkiyat esnasında başlamaktadır. Garantisi sevkiyatla başlayan ürün herhangi bir arıza sonucunda servise gelmişse ürün kartında tanımlanan garanti süresi sevkiyat çıkışının tarihi ile sayıma başlamaktadır. Bu tarihe bağlı olarak da garanti kapsamında olup olmadığını görerek işlem yapabilirsiniz. Miatlı ürünlerde ise ürün stoka girer girmez garanti süresi başlamaktadır.

Sektörel tecrübelerimiz ve uzmanlığımız doğrultusunda hazırladığımız modüllerle süreçlerinizi eksiksiz ve kaliteli bir şekilde yönetebilirsiniz. Programımızın detaylarına baktığınız zaman bu özellik var mı diye sormanıza gerek kalmadan ihtiyaç duyduğunuz bütün özellikleri bulabilirsiniz.