İthalat Sürecinde Neler Yapıldığını RaporlayınYapın

Satış gerçekleştikten sonra stokta olmayan ürünleri görerek satınalma işlemini bir yazılım üzerinden sistematik bir şekilde yapmak, hem tedarikçiyle iletişimin kolay yönetilmesini hem de sonu olarak müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

Satıştan sonra talepler ekranına satışı yapılan ürünler düştüğü için, stok durumunu listeleyebilir ve ne kadar ürüne ihtiyaç varsa satınalma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece rapor almak istediğiniz zaman hangi satışa istinaden o ürünlerin satınalmasının yapıldığını takip edebilir ve tedarikçilerinizle yaptığımız görüşmeleri ve hangi ürünü ne zaman hangi kurdan ne kadara aldığınızı görebilirsiniz.

Firmalarda iş süreçleri birbirine bağlı bir şekilde takip edilmezse kopukluklar yaşanmakta ve bu da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu yüzden bütün süreçlerin tek bir program üzerinden, sistematik bir şekilde yönetilmesi işinizi kolay takip etmenizi ve raporlamanızı sağlamaktadır. Programımızın farkı da bu noktada ortaya çıkıyor. Satış bilgileri satınalma talepleri havuzunda toplandığı için, tek bir sayfa üzerinden bütün bilgileri listeleyip işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.