Satış Aktivitelerinizi Yazılımla Kayıt Altına Alıp Raporlayın

Medikal cihazlar ve ekipmanlar, laboratuvar sektöründeki ürünler ve hizmetler müşteriyle çok fazla iletişim kurulmasını gerektiren detaylar içermektedir, bu yüzden bu detayları kayıt altına almanız ve gerektiğinde geçmişe dönüp bakmanız gerekmektedir.

Hangi müşterinizle ne görüşmüşsünüz, hangi ürünle ya da markayla ilgili görüşmeler ve toplantılar yapmışsınız, kaç tane olumlu görüşme yapmışsınız gibi aktivitelerinizin takibini yapmak, sektörünüzde müşterinizi memnun ederek hizmet kalitenizle ön plana çıkmanız açısından çok önemlidir.

Toplantı, ziyaret, demo gibi aktivitelerinizi program içinde yer alan ajandanıza kaydederek yöneticilerinizin ve aktiviteyi birlikte gerçekleştireceğiniz kişilerin de görmesini ve hatırlatma gitmesini sağlayabilirsiniz.

Aktivite durumu özelliği ile de bu görüşmenin nasıl geçtiğini ve bir sonraki görüşme de neler yapılacağının bilgisini takip edebilirsiniz. Sürecinize uygun olarak aktivite durumunu yapılacak, yapıldı gibi aşamalı hâle getirebilir ve hangi tarihte ne yapıldığını ya da yapılacağını istediğiniz zaman istediğiniz yerden görebilirsiniz.

Sektörel tecrübelerimiz doğrultusunda şunu söyleyebiliriz; ajandalarda ya da dosyalarda tutulan notlarla müşteri memnuniyetini sağlamanız mümkün değildir. Bu yüzden sektörünüzün ihtiyaçlarını doğru analiz ederek ve sektörünüzdeki yenilikler doğrultusunda ürünümüzü sürekli geliştirerek sürecinizi kalite bir şekilde yönetmenizi sağlayacak çözümler sunuyor ve firmanıza artı değer katıyoruz.